Zvířátka, která s námi sdílejí domácnost – která pomáhají a která škodí
Rybenky
Jedná se o drobnou, stříbrnou, primitivní skupinu hmyzu žijící převážně na vlhkých místech. V koupelně se s nimi setkal téměř každý. Setkat se můžeme nejčastěji s rybenkou domácí, můžeme potkat ale i teplomilnější rybenku skleníkovou. Přestože nepřenáší žádné nemoci, nejsou zrovna vítanými hosty, mohou lézt do potravin a pokud se silně přemnoží, mohou poškozovat i nábytek.
Mouchy a komáři
Zde se jedná o nepříjemné vetřelce. Mouchy s námi rády sdílí jídlo a mohou jej kontaminovat. Komáři zase způsobují nepříjemné štípance a mohou i přenášet nemoci, hlavně v teplejších oblastech ČR. Nejlepší obranou proti nim jsou sítě proti hmyzu nainstalované do oken či balkónových dveří.
Potravinoví a šatní moli
Tito drobní motýlci jsou vskutku nepříjemnou záležitostí. Některé druhy s oblibou kontaminují téměř veškeré potraviny, ve kterých se pak setkáme s jejich housenkami. Larvy molů šatních zase mohou poškodit oděvy z přírodních materiálů. Nejlepší obranou proti nim je uchovávání potravin v uzavřených nádobách a pravidelný úklid.
Třesavky a jiní pavouci
Pavouky snad netřeba představovat. Nejčastěji se setkáme s třesavkami, nohatými pavouky s malým tělem, kteří si dělají pavučiny v rozích. Setkat se můžeme ale i s lepovkou jižní, zápřednicí mildeovou, různými druhy křižáků a pokoutníků a spoustou dalších. Přestože je mnoho lidí nemá rádo kvůli jejich vzhledu či neestetické tvorbě pavučin, jsou to naprosto neškodní spolubydlící. V české fauně nenajdeme žádné smrtelně jedovaté a jen málo druhů prokousne lidskou kůži. Mohou nám dokonce pomáhat v boji proti výše zmíněným škůdcům.
Štírci
Jedná se o drobné klepíkatce, se kterými se můžeme setkat ve starších knihovnách. Vypadají jako několikamilimetroví štíři bez „ocásku“, odtud také jejich název. Jsou naprosto neškodní. Knihy nepoškozují a protože jsou draví, mohou naopak pomoci proti jiným bezobratlým, kteří by již škodit mohli.