Nájem či vlastnictví
První bydlení, které mladí lidé řeší většinou bývá spojeno s osamostatněním. Samozřejmě ještě před odstěhováním můžou bydlet na koleji a domů jezdit třeba jenom na víkend. Ovšem teď se budeme bavit o klasickém bydlení. Právě na začátku, kdy lidé dokončí školu, chodí do práce a hledají bydlení nemají finance nazbyt. Z tohoto důvodu mnohdy začínají na pronájmu. Problém je v tom, že měsíční částka bývá dost vysoká, takže musí dát velkou část své výplaty.
Takže problém je také v tom, že kdybychom chtěli šetřit na vlastní bydlení, tak nám z výplaty toho moc nezbývá. Proto musíme dobře zvážit všechny možnosti a také naši budoucnost, jestli se třeba v dané lokalitě chceme již usadit. Dost samozřejmě záleží na tom, v jaké lokalitě se nachází a o jaké bydlení jde, protože garsonka vyjde levněji než velký rodinný dům. Na vlastní nemovitost si můžeme vzít hypotéku, ale ne každý na ní dosáhne a splácení trvá většinou desítky let.
Bytové družstvo
Tento typ je dost odlišný, takže se musíme připravit na to, že majetkové poměry tu fungují o něco jinak. Na začátek musíme počítat s tím, že po nás bude vyžadován vstupní vklad, který činí několik desítek procent z celkové hodnoty nemovitosti. V praxi to funguje tak, že zbytek postupně zaplatíme v nájemném, takže tohle řešení může být výhodnější než hypotéka. Po prvotním vkladu se tedy skládáme plnohodnotným členy bytového družstva Brno Homepartner, což má jisté povinnosti i práva.
Výhodou je, že nájemné je nízké a většinou je tu proto, aby po pokrylo náklady na provoz družstva. Ovšem je na nás, abychom se o nemovitost řádně starali a udržovali ji, což může znamenat jisté výdaje, s čímž musíme počítat. Ze začátku se Vám může tento typ vlastnictví může zdát být zvláštní, ale bydlí tak dost lidí a nemají žádné problémy. Členové družstva se také schází, aby rozhodovali o různých záležitostech či informovali ostatní.