Barva světla – mezi lidmi panuje často zkreslený názor, že kompaktní zářivky vyzařují pouze velmi omezené světelné spektrum studených barevných odstínů o teplotě chromatičnosti kolem 6000 K. To však platí u starých modelů kompaktních zářivek, které se prodávaly v devadesátých letech. Barvu světla totiž určuje luminiscenční vrstva a tehdy šlo o omezené typy těchto konstrukcí. Vývoj však pokročil a dnes jsou běžně k dostání v obchodech svítidla s označením 825 nebo 827, o teplotách chromatičnosti 2500 K a 2700 K. Napodobují tak pouliční osvětlení vysokotlakých sodíkových výbojek, které je velmi příjemné, neoslňuje, a navozuje uvolnění.
Rtuť – všechny kompaktní zářivky, ale i ty lineární trubice, obsahují rtuť. Jedná se ovšem o velmi malé množství, které není důvodem k panice při rozbití jedné žárovky. Rtuť se nachází na vnitřní vrstvě baňky, stačí jen posbírat střepy, přičemž se do ovzduší uvolní pouze tolik rtuti, kolik ji vdechují lidé ve městech se silnějším automobilovým provozem a průmyslovou výrobou. Jiná situace však vzniká při likvidaci odpadu – velké množství žárovek v komunálním odpadu by znamenalo vážný ekologický problém, a proto je nutné tyto vyřazené výrobky likvidovat jako nebezpečný odpad.
Předřadníky – v současné době se již využívají předřadníky na principu elektronických součástek. Elektromagnetické indukční předřadníky v typech zářivek z konce minulého století způsobovaly nepříjemné blikání a dlouhý náběh na plný výkon. Dnes se s těmito jevy prakticky nesetkáte.
Životnost – vhodně zvolený barevný odstín světla může zdárně konkurovat vláknovým žárovkám a rovněž LED diodovým zdrojům, významná je i dlouhá životnost, která dnes dosahuje desítek tisíc hodin. Některé typy kompaktních zářivek lze dokonce plynule stmívat, označují se zkratkou „dimm“, anebo přímo výrazem „dimmable“.