Mnohdy mít peníze a prostředky, to není žádné umění, ale umět s nimi hospodařit, to je umění! Je něco pravdy na tom, že ne všichni dokáží pořádně naložit s penězi, byť jich v jeden moment mají více než dost. Například zářným příkladem jsou loterie a její výherci. Takoví lidé zničehožnic nabydou ohromné množství kapitálu, velké množství finančních prostředků, se kterým ale naprosto neumí hospodařit. Jen si to představte, co byste dělali, kdybyste vyhráli miliardu korun? Samozřejmě, že byste první polovinu doslova prohýřili jen tak ze srandy a druhá by vám možná tak tak vyšla. Protože když se zeptáte, co by lidé s těmi penězi dělali, tak hned první odpověď – „Já bych si koupil …“ nebo „Já bych si opatřil …“ a už to jede. Zatímco člověk, který se k takové částce dopracuje pílí a vůlí, tak bude přece jen obezřetnější, kam ty peníze strká, tak člověk, který se ze dne na den stane boháčem, nemyslí na budoucnost, nemyslí na čísla – nejhorší je, že on si ani takové číslo nedokáže představit.
Příliš abstraktní pro reálné rozhodování a myšlení
Taková miliarda, lidé ani často neví, kolik má miliarda nul. S takovým číslem je jednoduché se ztratit ve změti nejrůznějších hloupostí. Najednou nám investovat pár miliónů do auta nepřipadá taková hrůza. Najednou nám utratit za jeden večer sto tisíc nepřijde nereálné, ale spíše znak toho, že jste utráceli za večer málo. A přesně proto všechno takoví zbohatlíci brzo skončí na stejné pozici, na jaké začali.
Co dělají lidé, kteří v tom umějí chodit
Pokud máte tak ohromný kapitál, tak přeci nejdůležitější je to, aby v takové hodnotě dlouho zůstal, ne-li ideálně, aby se nezvětšil. Takže investice. Některým start-upům a malým podnikům by pořádná investice náramně pomohla a pokud byste je přesvědčili na alespoň čtvrtinový podíl na společnosti, tak jakmile to rozjedou, rozjede to i vy. A mít takových společností například pár desítek, a to úspěšných, tak nemusíte nejen do konce života hnout brvou, ale všichni, kteří přijdou po vás, budou mít jistou pozici. A to už stojí za myšlenku, no ne?