Vstávání mezi třetí a pátou hodinou ranní opravdu není nic příjemného a my se už od pondělka těšíme na víkend, kdy budík nebudeme muset poslouchat a budeme si moci přispat.
Tyto těžké chvilky si můžeme trochu zpříjemnit, třeba buzením příjemnou melodií nebo oblíbenou hudbou, která vychází z našeho mobilu. Časem se nám i tento způsob buzení omrzí, protože den co den poslouchat to samé… Prostě se může stát, že oblíbená hudba už oblíbená není.
Další možností je pořídit si radiobudík. Tady máme jistotu, že každý den uslyšíme něco jiného a navíc to může být hudba nebo mluvené slovo. Radiobudík je samozřejmě vybaven buzením signálem, ale to není nic pro nás, my si naladíme oblíbenou radiostanici, nastavíme si přijatelnou hlasitost a budeme se těšit na probuzení. Pokud si přesto vybereme buzení signálem, vybereme si příjemný tón s pozvolna vzrůstající hlasitostí, abychom z toho neměli hned po ránu šok.
Vybavení radiobudíků je různé. Některé mají podsvícený celý displej, ale jen když si ho rozsvítíme. Jinak není vidět nic, a když se v noci probudíme a chceme vědět, kolik je hodin, musíme zmáčknout tlačítko. Jiné mají zase rozsvícená jen čísla, což je praktičtější, protože jsou vidět i v noci. Novější typy nabízí projekci času na zeď nebo strop ložnice, což je velmi praktické, když nevidíme bez brýlí. Podle výzkumů by však měla být v ložnici co největší tma, aby se naše tělo zregenerovalo. Ostré světlo některých radiobudíků by nám mohlo narušit spánek.
Neměli bychom zapomenout vložit do radiobudíku baterie pro případ výpadku elektrické energie, nemusel by nás totiž vzbudit. Některé radiobudíky jsou vybaveny dvěma časy buzení, což je výhodné pro dvě osoby nebo pro člověka, který pracuje na směny. Můžeme si nastavit buzení po celý týden i s výjimkou víkendu. Budík řízený rádiovým signálem nám zaručí přesný čas a o hodinový posun na letní a zimní čas se také starat nemusíme.